Kõik oluline katseajast ja ülevaade kohtupraktikast
Üldinfo
Saada sõbrale Toimumise kuupäev: 28.01.2025 Registreerimise lõpp: 27.01.2025 Kestvus: 3 AT Asukoht: Online-koolitus Hind: 219 € + kmEesti Koolitus- ja Konverentsikeskus on Eesti Töötukassa koolituskaardi koostööpartner
Online-koolitus: Kõik oluline katseajast ja ülevaade kohtupraktikast
Koolitusel antakse ülevaade katseaja regulatsioonist töölepingu seaduses ja selle praktilisest kohaldamisest töösuhtes – kui pikk võib/peab olama katseaeg, mida selle aja jooksul hinnatakse, kas ja kuidas katseaeg pikeneb, kui töötaja selle jooksul nt haige on, kuidas anda töötajale tagasisidet tema töösoorituste kohta, kui kaua peab tööandja „taluma“ töötaja mittesobimist, enne kui saab lepingu üles öelda, kuidas vormistada ülesütlemisavaldus ning kas peaks „varuma“ tõendeid juhuks, kui töötaja tööandja otsuse vaidlustab. Kuulajad saavad ülevaate viimaste aastate kohtupraktikast ja lektori soovitusi võimalike konfliktikohtade vältimiseks.
Koolituse eesmärk on anda põhjalikud teadmised katseajaga seonduvast ning soovitused vigade vältimiseks.
Koolituse viib läbi tööõiguse hinnatud ekspert Thea Rohtla.
Hinna sisse kuulub koolituse järelvaatamise võimalus 14 päeva jooksul.
Programm
28.01.2025
09:30 – 11:30
Kõik oluline katseajast ja ülevaade kohtupraktikast
-
Rohtla Law Office OÜ juhataja, jurist
- Katseaeg vs proovipäev – kumb või mõlemad?
- Mida hinnatakse katseajal? Kas nõuded tervisele, teadmistele, oskustele, võimetele ja isikuomadustele peavad olema kuskil kirjas?
- Millal katseaeg peatub/pikeneb ja kas selleks peab tööandja midagi tegema?
- Kas pooled võivad kokku leppida, et katseaeg ei pikene?
- Kas ja kuidas anda töötajale tagasisidet katseaja kestel tema tööga toimetulekust?
- Kas katseaja ebarahuldavad tulemused vajavad mingil viisil dokumenteerimist? Millised võiksid olla tõendid, kui lepingu lõppemine vaidlustatakse?
- Mida teha, kui töötaja teadmised, oskused, tervis ja võimed on suurepärased, kuid isiksusena absoluutselt kollektiivi ei sobitu või rikub tööandja sisekorrareegleid?
- Kas ja millised on erisused raseda, väikelapse vanema või töötajate esindaja lepingu ülesütlemisel katseajal? Kes peab tõendama ja kuidas tõendada, kui vaidluse käigus tõstatuvad ebasoodsa või ebavõrdse kohtlemise teemad?
- Millal otsustada leping katseaja eesmärgi mittetäitmise tõttu üles öelda – kas tohib juba esimesel töötamise kuul või peab ootama viimaste katseaja päevadeni?
- Kui pikk ja põhjalik peab olema ülesütlemisavaldus? Etteteatamise kohustus?
- Kas ka töötaja saab katseaja jooksul lepingu sama paragrahvi alusel üles öelda? Kas peab põhjendama?
- Teemade juurde näited kohtupraktikast.
Õppekorralduse alused
Sündmuse tüüp:
Webinar
Lektorite arv:
1
Sihtrühm:
Õppemeetodid:
Õppe kestvus 3 AT. Interaktiivne loeng ning auditooriumi kaasatus. Koolituse läbinu saab tunnistuse, kui osaleja on õppekava läbinud täies mahus. Palun tutvuda ka kvaliteedi tagamise alustega.
Loobumistingimused:
Tellimusest taganemine on võimalik kui sündmuseni on jäänud rohkem kui 30 päeva (100% Tasu tagastatakse Kliendile). Osaline taganemine on võimalik 29 – 15 kalendripäeva enne Sündmuse toimumist (50% Tasu tagastatakse Kliendile). Tasu ei tagastata Kliendile ning arve kuulub tasumisele, kui sündmuseni on jäänud vähem kui 15 päeva. Tellimusest taganemiseks esitab Klient EKKKle e-kirja teel taotluse (info@eestikonverentsikeskus.ee), kuhu märgib Sündmuse nime ja kuupäeva ning osaleja nime, millest soovib taganeda.
Vaidluste lahendamise kord: Kõik konfliktid ning arusaamatused koolitatava ja koolitaja vahel lahendatakse kirjalike läbirääkimiste teel. Kaebustele reageeritakse seitsme tööpäeva jooksul koolituste ja konverentside projektijuhi ning tegevjuhi poolt. Kui kokkulepet ei saavutata, kuuluvad vaidlused lahendamisele kohtu poolt seadusega sätestatud korras.
Projektijuht:
Eveli Reitelmann
Toitlustus:
Ei
* Koolituse autoriõigus kuulub Eesti Koolitus- ja Konverentsikeskusele. Programmi sisu kopeerimine keelatud. Jätame endale õiguse teha kavas muudatusi.